Якщо Ви зіткнулися з домашнім насильством, не зволікайте зі зверненням по допомогу. Ви можете отримати захист, звернувшись до поліції або суду, щоб притягнути кривдника до відповідальності. Крім того, ви маєте право на безоплатне отримання соціальних послуг, а також медичної, психологічної та правничої допомоги.
Домашнє насильство є однією з найбільш розповсюджених у світі форм порушення прав людини. Його прояви не лише руйнують гармонію та злагоду в родині, але й стають одним із чинників зростання злочинності в суспільстві. Саме тому це явище не можна розглядати як суто особисту проблему — це суспільна проблема, яка потребує спільних зусиль державних органів та громадськості для її подолання.
Подеколи постраждалі від домашнього насильства продовжують жити з кривдником, оскільки матеріально від нього залежать — не мають власного житла, достатніх доходів для його оренди чи знайомих, у яких можна тимчасово оселитися.
Для таких випадків створені притулки (шелтери), де постраждалі мають право перебувати 3 місяці (інколи до 6), поки налагоджують своє життя без кривдника — оформлюють документи, шукають роботу та житло тощо. Туди можуть влаштувати повнолітніх, неповнолітніх, що перебувають(-ли) у зареєстрованому шлюбі, та дітей із законними представниками.
Строк перебування постраждалої особи у притулку не може перевищувати трьох місяців. У разі потреби за результатами виконання плану індивідуальної роботи з постраждалою особою строк її перебування у притулку може бути продовжено до шести місяців.
Направлення до шелтера видають:
- Національна поліція України;
- соціальні служби;
- мобільні бригади соціально-психологічної допомоги;
- підрозділ місцевої держадміністрації або орган місцевого самоврядування, що працює у сфері протидії насильству.
У разі звернення до цих органів повідомте про те, що потребуєте влаштування до притулку.
Якщо у Вас залишилися питання або Ви не знаєте, з чого почати — зателефонуйте до Контактного центру системи Безоплатна правнича допомога:
0 800 213 103 — дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безоплатні (будні з 8:00 до 18:00);
+38 (044) 363 10 41 — номер для дзвінків з-за кордону (вартість за тарифами Вашого оператора);
або зверніться до найближчого бюро правничої допомоги: https://bit.ly/bpd_buro