В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Інтенсивне застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, може призвести до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих рослин.
Чотири кроки до безпеки бджіл:
Для аграріїв
Крок 1. Не пізніше ніж за три доби до початку обробки полів повідомте органи місцевого самоврядування, районні чи селищні ради, пасічників через ЗМІ, або СМС – повідомлення: коли, що, чим оброблятимете.
Крок 2. Розмістить оголошення в людних місцях у найближчих населених пунктах вказавши назву підприємства, культуру, що буде оброблятись, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу.
Крок 3. Не допускайте обробки квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
Крок 4. Роботи з пестицидами проводьте в ранні ранкові або вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках.
Для бджолярів
Крок 1. Зареєструйте пасіку за місцем проживання аби агровиробники знали про існування саме вашої пасіки.
Крок 2. Ізолюйте бджіл у вуликах або вивезіть пасіку у безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями на час застосування конкретних пестицидів.
Крок 3. Вивезіть пасіку на період до 5 днів не менше ніж на 5 км від зони обробки полів авіаційним методом; при наземній обробці пестицидами – на відстань від 3 до 5 км.
Крок 4. Повідомте власника або користувача земельної ділянки, якщо плануєте перевозити пасіку до медоносних угідь.
Дотримання цих простих правил дозволить уникнути випадків загибелі бджіл через застосування засобів захисту рослин та примножити ваші заробітки.
Державний фітосанітарний інспектор
Головного управління Держпродспоживслужби
в Одеській області Валентина Кулаксиз