З початком весняно-польових робіт з новою силою встає питання боротьбі з карантинним шкідником – амброзією полинолистою.
Боротьба з амброзією полинолистою здійснюється на виконання статті 34, 49 Закону України «Про карантин рослин», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення заходів щодо боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських рослин» від 23.04.2008 № 398,Плану заходів з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої на території Одеської області на 2018-2022 роки, затвердженого Розпорядженням голови обласної державної адміністрації 12.04.2018 № 355/А-2018.
Серед великої кількості бур’янів амброзія полинолиста приносить особливо великі втрати в сільському господарстві, при цьому являючись злісним карантинним бур’яном. Рослини амброзії виробляють величезну кількість пилку та насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини і при вдиханні з повітрям викликає алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Хвороба протікає у вигляді різко вираженого алергійного риніту, кон’юктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці та супроводжується значним знесиленням організму. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке. Негативний вплив на довкілля значно посилюється при її проникненні на необроблювані землі з порушеним трав’янистим покривом. За відсутності, у більшості випадків, у складі рослинності таких земель конкурентоздатних щодо амброзії рослин, виникають найкращі умови росту і розвитку карантинного бур’яну, кількість сходів якого може дорівнювати декількох тисяч на квадратному метрі, рослини спроможні накопичувати за вегетаційний період до 10 тонн/га фітомаси.
Головне Управління Держпродспоживслужби в Одеській області звертається до керівників сільськогосподарських підприємств всіх форм власності , землекористувачів на території Бородинської селищної територіальної громади, при здійсненні своєї господарської діяльності :
- дотриматись технології обробітку ґрунту, що включає своєчасний передпосівний його обробіток, оптимальні строки сівби, догляд за посівами, збирання тощо;
- застосуванню для обприскування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;
- дотриманню сівозміни, обов’язковому висіву просапних культур та багаторічних трав, що повинні чергуватися, передпосівному внесенню у ґрунт гербіцидів та проведенню дворазового лущення рослинних решток. Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння у ґрунті та запобігання повторному засміченню.
Нагадуємо мешканцям приватних секторів, власникам інших земельних ділянок про особисту адміністративну відповідальність за порушення фітосанітарного законодавства. Особи і громадяни, які порушують комплекс карантинних заходів, притягуються до відповідальності. Згідно з КУпАП (ст.105) «Порушення вимог щодо виконання фітосанітарних заходів» тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3 до 10 неоподаткованих мінімумів, а на посадових осіб – від 8 до 15 неоподаткованих мінімумів.
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звертається до мешканців сіл не зволікати, якщо бачите на подвір’ї чи на вулиці біля Вашого двору небезпечну рослину та вживати заходи щодо боротьби з амброзією, не допускати її розповсюдження.
Державний фіто санітарний інспектор Сергій ВРАБІЙ