Батьківщина амброзії полинолистої – північна Америка. В Україні амброзія поширена практично на всій території. Засмічує цей регульований шкідливий організм yci польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші необроблювані землі.
Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром i формою листків нагадує полин гіркий (звідки i назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 2–2,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 метрів. Стебло i листя опушені. Амброзія – однодомна рослина, має одностатеві чоловічі та жіночі квітки. Рідко зустрічаються одностатеві рослини лише з жіночими квітками. Чоловічі квітки жовтого кольору зібрані в колосоподібні суцвіття на вершинах гілок, кошики з жіночими квітками розміщені в пазухах вepxнix листків.
Насіння амброзії – несправжній плід обернено яйцеподібної форми із 5-10 шипами навколо верхньої частини i одним більшим у центрі. Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, a окремі екземпляри – до 80-100 тис. Насіння амброзії зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Надмірно висушує i виснажує ґрунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.
УВАГА! Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння, а це у кліматичних умовах України – із середини липня до настання ociннix заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Пилок амброзії, поптрапляючи в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зip, підвищує температуру тіла: різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів призводить до нападів бронхіальної астми.
Заходи боротьби з амброзією полинолистою
В умовах нашої місцевості ефективними способами боротьби з амброзією є обробка гербіцидами (рекомендовано повідомити керівництво територіальної громади, місцеве населення, пасічників), виривання поодиноких рослин із корінням та проведення скошування до початку її цвітіння.
Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння у ґрунті і запобігання повторного засмічення. У полях сівозмін на забур’янених амброзією ділянках доцільно впродовж двох років сіяти пшеницю озиму, яка пригнічує цей бур’ян і не дає змоги насінню визрівати.
Для обмеження чисельності амброзії полинолистої можна застосовувати понад 50 гербіцидів, до яких вона більш чутлива.
Забороняється використовувати посівний матеріал, засмічений насінням карантинних бур’янів, а також перевозити насінне зерно без попереднього очищення.
Машини і знаряддя, що використовувалися при збиранні урожаю з ділянок, засмічених карантинними бур’янами, необхідно очистити і продезинфікувати, а потім уже використовувати для інших робіт. Відходи з насіння карантинних бур’янів за можливості запарюють та згодовують тваринам, а за відсутності такої можливості спалюють.
Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так i для здоров’я людей, боротьба з нею є одним із важливих i першочергових завдань усіх землекористувачів. Невиконання приписів Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою накладення штрафу як на посадових осіб, так i на громадян згідно зі статтею 105 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Шановні жителі Бородінської громади , керівники підприємств, установ та організацій! Просимо вас із великою відповідальністю поставитись до проблеми поширення карантинних рослин у нашому регіоні. Адже саме завдяки своєчасному виявленню та знешкодженню цих рослин ми зможемо перешкодити їх розповсюдженню!
Провідний спеціаліст відділу карантину рослин Сергій ВРАБІЙ